Ankara Otostop noktaları

 • Doğu (Kırıkkale, Samsun, Kırşehir, Kayseri, Sivas İstikameti)
  Elmadağ, Kırıkkale, Çorum, Samsun, Yozgat, Kırşehir, Kayseri, Sivas istikametine gidicekseniz Samsun Yolu’na çıkmanız gerekir. Bunun için Gar önünden kalkan ve Dikimevi-Mamak’tan geçen 352 nolu Kutludüğün-Gar, Ulus’tan kalkan ve yine Dikimevi-Mamak’tan geçen 359 nolu Gökçeyurt-Ortaköy-Kızılcaköy-Ulus, Kızılay-Ulus ve Mamak’tan geçen 357 numaralı Kıbrısköy-Ulus hatlarını kullanabilirsiniz. 352 ve 359 nolu hatlara bindiğinizde Ankara Çevre Otoyolu kavşağında inerek doğrudan otostopa başlayabilirsiniz. 357 nolu hatta bindiğinizdeyse Samsun Yolu üzeri, Kıbrısköy girişi Mamak Jandarma önünde inerek ister indiğiniz noktadan isterseniz de 1,5 km yürüyerek Ankara Çevre Otoyolu kavşağından otostopa başlayabilirsiniz.
 • Ulus’tan kalkan Kutludüğün, Gökçeyurt, Ortaköy, Mamak Otoban dolmuşları da Ankara Çevre Otoyolu kavşağına sizi ulaştıracaktır. Fakat bu istikametteki asıl önerimiz belirttiğimiz otobüslerdir. Ayrıca Elmadağ, Yeşildere yönüne de belediye otobüsleri olmakla birlikte bunları hem ücretlerinin yüksek olması hem de Samsun Yolu’nun ilerleyen kesimlerinin otostop için elverişli olmaması dolayısıyla önermiyoruz.
 • Batı (Eskişehir, Bursa, İzmir, Antalya İstikameti)
  Polatlı, Sivrihisar, Eskişehir, Bursa, Afyon, İzmir, Antalya istikametine gidecekseniz Eskişehir Yolu’na çıkmanız gerekir. Bunun için Kızılay’dan geçen 123 nolu Yaşamkent-Ataşehir-Kızılay ve Ulus’tan kalkıp Kızılay’dan da geçen 121 nolu Turkuaz-Toki-Kızılay araçlarını kullanabilirsiniz. 123’e bindiğinizde Yaşamkent girişinde inerek Ankara Çevre Otoyolu kavşağında otostopa başlayabilirsiniz. 121 nolu hatsa Ankara Çevre Otoyolu kavşağından 6 km daha ilerler; Eskişehir Yolu Botaş Tesisleri önündeki oldukça geniş alanda inerek rahatlıkla otostopa başlayabilirsiniz.
 • Ayrıca Ulus’tan kalkan 124 nolu Opera-Temelli hattı sizi Ankara’nın 52 km dışına, Temelli’ye kadar götürür. Fakat ücreti yüksektir ve zaman açısından yararsızdır. O nedenle bu istikametteki asıl önerilerimiz 121 ve 123 nolu hatları kullanmanızdır.
 • Güney (Konya, Aksaray, Adana İstikameti)
  Konya, Şereflikoçhisar, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Adana, Gaziantep istikametine gitmek için Konya Yolu’na çıkmanız gerekir. Bunun için Ulus, Sıhhıye, Necatibey’den geçen 104 Gölbaşı-Kızılay veya Kızılay, Hacettepe, Sıhhıye’den geçen 105 Gölbaşı-Ulus otobüsleriyle Gölbaşı’na ulaşabilirsiniz. Burada otobüslerin son durağına gelmeden, Gazi Üniversitesi önünde inip Gölbaşı çıkışına doğru 500 metre yürüyerek doğrudan otostopa başlayabilirsiniz.
 • Ayrıca isterseniz Gölbaşı’ndan kalkan ve belediye önünde de durağı bulunan 151 nolu Karagedik-Ahiboz-Gölbaşı hattına da aktarma yaparak Ankara’nın 40 km dışına, Ahiboz mevkisine ulaşabilir ve buradan da otostop yapabilirsiniz. 151 numaralı otobüsün saatlerine dikkat edilmelidir. Fakat bu güzergahtaki asıl önerilerimiz 104 ve 105 nolu hatları kullanmanızdır.
 • Güneydoğu (Kaman İstikameti)
  Bala, Kaman istikametine gitmek için Güney istikametine ilişkin yönergeleri uygulamanız gerekmektedir. Tek dikkat etmeniz gereken Konya-Adana Yolu 20. km’den Kaman Yolu yönüne ayrılmanızdır. Ayrıca bu noktada Bala’ya giden 178 nolu Ulus-Bala hattı da kullanılabilir.
 • Kuzeybatı (Bolu, İstanbul İstikameti)
  Bolu, İstanbul istikametine gidecekseniz İstanbul devlet yoluna çıkmanız gerekir. Otoyol gişelerine doğrudan giden bir toplu taşım aracı bulunmadığı ve otoyola girmek tehlike oluşturduğundan önerimiz kesinlikle İstanbul devlet yolunu tercih etmenizdir. Bunun için Ulus-Sıhhıye’den geçen 540 nolu Eryaman-Sıhhıye, Kızılay’dan geçen 541 nolu Eryaman-Kızılay ve Sezenler’den kalkan 501 nolu Akıncı-Sezenler hatlarını kullanabilirsiniz. 540 ve 541 nolu hatlara bindiğinizde Eryaman Göksu Parkı önünde inip İstanbul Yolu’na çıkarak otostopa başlayabilirsiniz. 501 nolu hatta bindiğinizdeyse Ankara Çevre Otoyolu kavşağının hemen gerisinde inebilirsiniz. Önerimiz otoyol girişine ulaşarak buradan otostopa başlamanızdır.
 • Bu güzergahta öncelikli olarak çokça servisi olan 540 ve 541 nolu hatları öneriyoruz.
 • Kuzeybatı – 2 (Beypazarı İstikameti )
  Ayaş, Beypazarı, Nallıhan istikametine gidecekseniz Ayaş Yolu’na çıkmanız gerekir. Bunun için Ulus ve Sıhhıye’den geçen 504 nolu Yenikent-Ulus ve 557 nolu Yenikent-Ortapınar-Ulus hattını kullanabilir ve Ayaş Yolu’nun en ileri mevkisinde inerek otostopa başlayabilirsiniz.
 • Kuzey (Çankırı, Kastamonu İstikameti)
  Kalecik, Çankırı, Kastamonu istikametine gidecekseniz Ulus’tan geçen 471 nolu İkizpınar-Kızılca-Ulus, 487 nolu Çubuk-Sıhhıye, 488 nolu Akyurt-Sıhhıye, 485 Altınova-Ulus, 491 Esenboğa-Ulus hatlarına binebilirsiniz. 471, 487, 491’e bindiğinizde Ülker Fabrikası önünde inerek Çankırı Yolu’na geçebilirsiniz. Diğer 3 otobüs hattındaysa hattın Çankırı Yolu üzerinde ilerlediği en son noktalar üzerinden otostopa başlayabilirsiniz. 471, 485, 491 normal ücretlendirmeye tabiyken, 487 ve 488 biraz daha pahalı bir ücretlendirmeye tabidir.
 • Tüm bu otobüslerin hepsini bir arada yakalamak için Ulus’taki Çankırı Caddesi üzerinde yer alan duraklarda beklemeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca sabah saatlerinde tüm otobüslerin seferleri sık olup ilerleyen saatlerde daha az gerçekleştiği göz önüne alınarak EGO’nun sitesinden kalkış saatleri de incelenmelidir.
 • Günebatı (Haymana İstikameti)
  Haymana istikametine gitmek için Haymana Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Ankaray’la AŞTİ’ye ulaşabilir ve AŞTİ önünden kalkan 105 Gölbaşı-Akköprü otobüsüyle Gölbaşı’na gelebilirsiniz. Burada Haymana Yolu girişinde inerek 2 km veya Gölbaşı içinde, Plevne Mahallesi’nde inip hemen yandaki Haymana Yolu’na geçerek toplamda 1,5 km yürüyüp şehrin bittiği noktaya ulaşabilir ve buradan otostopa başlayabilirsiniz.
 • Ayrıca istediğiniz takdirde Gölbaşı son duraktan kalkan 108 Göbaşı-Haymana Yolu, 177 Gölbaşı-Velihimmetli, 182 Gölbaşı-Gökçehöyük otobüslerine de aktarma yapabilir ve böylelikle Haymana Yolu’nun ilerleyen kesimlerine de ulaşabilirsiniz.

Alıntı yapılmıştır ve bizzat bir çok otostop noktası çok işime yaramıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*