Erzincan Otostop Noktaları

Doğu (Erzurum, Tunceli İstikameti)

Üzümlü, Erzurum, Tunceli yönüne gitmeniz için Erzurum Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için ister şehir merkezinden yani Dörtyol’dan ana cadde boyunca 2 km yürüyerek Erzincan Çevreyolu Kavşağı’na çıkabilir isterseniz de bu mevkiye giden 1, 2, 6 nolu özel halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Özel halk otobüsüne bindiğinizde Küçük Sanayi Sitesi yakınında inerek, buradan pek az yürüyerek Erzincan Çevreyolu kavşağından itibaren doğu yönüne otostop çekebilirsiniz.

Erzurum Yolu’nun yaklaşık 50 km’lik kesimi yani Üzümlü-Tercan arası oldukça dar bir vadiden geçen ve demiryolu, Fırat Nehri (Sansa Deresi), karayolunun adeta birbirleriyle yer değiştirerek ilerlediği bir kesimdir. Geçen aylarda tamamlanan viyadüklerle yol bölünmüş yol haline getirilse de sıkıntılı, araçların oldukça yavaş gittiği, oldukça dar mevkiler de mevcuttur. Bu nedenle yolun Üzümlü sonrası-Tercan kesimleri arasında zorunlu olmadıkça otostop çekmeyiniz. İşte bu durumun kanıtı: http://www.panoramio.com/photo/5526326

Yukarıdaki durumun tek istisnası olarak Pülümür, Tunceli yönüne gidecekseniz Erzurum Yolu’nun 20. kilometresindeki Tunceli ayrımında inmeniz gerekmektedir. Tunceli ayrımı üzerindeki köprüden otostop çekebilirsiniz.
Batı (Sivas, Ankara İstikameti)

Sivas, Ankara yönüne gitmek için Sivas Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için ister şehir merkezinden yani Dörtyol’dan ana cadde boyunca 2,5 km yürüyerek Sivas Yolu’na çıkabilir isterseniz de 1, 2, 4 nolu özel halk otobüslerini kullanabilirsiniz. 1, 2, 4 nolu özel halk otobüslerinden Ergenekon Mahallesi mevkisinde inmeniz gerekmektedir, buradan da biraz yürüyerek şehrin bittiği yerden otostopa başlayabilirsiniz.

Aslolarak Erzincan Çevreyolu kavşağı şehir merkezine 5,5 km ötededir. Ancak transit trafiğin aktığı Erzincan Çevreyolu’nun Sivas Yolu’yla birleştiği kavşağa giden özel halk otobüsü bulunmadığı ve arada da 5 km mesafe bulunduğundan otostopa Sivas Yolu üzerinde, şehrin bitiminde başlamak daha yararlıdır.
Kuzey (Kelkit, Gümüşhane İstikameti)

Kelkit, Gümüşhane, Trabzon yönüne gitmek için Gümüşhane Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Sivas, Ankara istikametine ilişkin açıklamaları uygulamanız ve Erzincan Çevreyolu kavşağında inerek Gümüşhane Yolu’na girmeniz gerekmektedir. Erzincan Çevreyolu kavşağı şehir merkezinin 5,5 km batısında yer almaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*