İzmir Otostop Noktaları

Güneydoğu İstikameti (Kuşadası, Aydın, Muğla, Denizli, Antalya)
Torbalı, Ödemiş, Selçuk, Kuşadası, Aydın, Muğla, Denizli, Antalya yönüne gitmek için Aydın Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için İZBAN’a binebilir ve güney aksındaki son istasyon olan Cumaovası’nda inip hemen yandaki Aydın Yolu’na geçerek otostopa başlayabilirsiniz.

Torbalı, Ödemiş yönüne gidecekseniz devlet yolunu kullanmaya özen gösteriniz. Diğer yönler içinse doğrudan araç bulamadığınız takdirde otoyolu kullanım önceliğine alınız, çünkü Aydın-İzmir Otoyolu devlet yoluna göre daha kısa bir mesafede seyretmektedir ve araç akışı yoğundur. Bunun için Cumaovası’ndan 5 km ötedeki Tahtalıçay gişelerine kadar ilk otostopunuzu çekip Tahtalıçay gişe girişinden otostopa devam edebilirsiniz. Nitekim bu gişe Gaziemir ve Menderes sakinlerince sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuzeydoğu İstikameti (Manisa, Balıkesir, Bursa, İstanbul)
Manisa, Akhisar, Balıkesir, Bursa, İstanbul yönüne gitmek için Manisa Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Üçkuyular-Evka-3 metrosuna binerek son durak olan Evka-3’te inebilir ve istasyondan Manisa Yolu’na çıkıp doğrudan otostopa başlayabilirsiniz.

Doğu İstikameti (Uşak, Ankara)
Turgutlu, Uşak, Afyon, Ankara yönüne gitmek için Ankara Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Hatay-Evka-3 metrosuna binerek son durak olan Evka-3’te inebilir ve Evka-3’ten kalkan 317 numaralı Kavaklıdere-Evka-3 aktarma otobüsüne binerek Ankara Yolu’na çıkabilirsiniz. Ankara Yolu’nda, Naldöken’den sonra Kavaklıdere’ye kadar uygun gördüğünüz her hangi bir noktada inerek otostopa başlayabilirsiniz, ancak önerimiz Kavaklıdere Köyü girişinde inerek buradan otostopa başlamanızdır.

İzmir’de manyetik bilet olarak Kentkart kullanılmaktadır ve Kentkart 90 dakika içerisinde sınırsız ve ücretsiz aktarma imkanı sunmanktadır. Bu nedenle yukarıda önerdiğimiz aktarma silsilesini gerçekleştirmek için Kentkart’ınızın olması gerekmektedir. Şayet Kentkart’ınız yoksa ücretsiz aktarma yapamayacağınız için bir daha ücret vermemek adına metronun Evka-3’ten bir önceki istasyonu olan üniversite istasyonunda indikten sonra Ankara Yolu boyunca 1,5 km yürüyüp Naldöken girişine vardıktan itibaren de otostopa başlayabilirsiniz.

Kuzey İstikameti (Ayvalık, Çanakkale)
Dikili, Bergama, Ayvalık, Çanakkale yönüne gitmek için Çanakkale Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için İZBAN’a binebilir ve son durak olan Aliağa’da inebilirsiniz. Çanakkale yönünde, İZBAN haricinde sizi bu denli ileriye taşıyacak, üstelik oldukça hızlı başka bir ulaşım aracı bulunmamaktadır. Aliağa istasyonu ilçenin girişinde yer almaktadır, istasyondan çıktıktan sonra biraz geriye yürüyüp otostop yapmaya başlarsanız, Aliağa’da takılmaksızın şehri geçebilir ve Çanakkale yönüne ilerleyebilirsiniz.

Ayrıca, isterseniz Aliağa’dan bir önceki istasyon olan Biçerova’da da inebilir ve hemen yandaki Çanakkale Yolu’na geçerek otostopa başlayabilirsiniz. Biçerova, Aliağa’dan biraz önce yer alıp etrafında Aliağa’ya nazaran pek fazla yerleşim olmadığından buradan otostop çekmeniz daha kolay olabilecektir.

Batı İstikameti (Çeşme)
Karaburun, Alaçatı, Çeşme istikametine gitmek için Çeşme Otoyolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Fahrettin Altay aktarma merkezine ularaşarak 8 numaralı Fahrettin Altay-Güzelbahçe otobüsüne binebilir ve Güzelbahçe girişinde, Seferihisar otoyol gişeleri önünde inerek gişe ağzında otostopa başlayabilirsiniz. Her ne kadar bu gişe Üçkuyular girişine göre çok daha az işlese de etrafında yoğun trafik olmadığı için araçların sizi görüp alması ihtimali daha yüksektir.

Çeşme Otoyolu’na girmek için bir diğer seçenekse Üçkuyular girişidir. Bunun için Fahrettin Altay aktarma merkezi yönüne giden ve sahil bulvarını kullanan tüm belediye otobüslerine binebilir ve otobüslerin sahil bulvarından sola yani Üçkuyular’a saptığı noktada inerek otoyol girişine gelip otostopa başlayabilirsiniz.

Bu aşamada, mahalle arası diyebileceğimiz bir bölgede yer alan Narlıdere gişelerini kullanmanızıysa kesinlikle önermiyoruz.

Güneybatı İstikameti (Seferihisar)
Seferihisar, Doğanbey istikametine gitmek için Seferihisar Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için 8 numaralı Fahrettin Altay – Güzelbahçe otobüsüne binebilir ve Güzelbahçe girişinde, Seferihisar otoyol gişeleri önünde inerek gişeleri biraz geçtikten sonra otostopa başlayabilirsiniz.

Güney İstikameti (Gümüldür)
Ürkmez, Gümüldür, Özdere istikametine gitmek için Gümüldür Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için İZBAN’a binebilir ve güney aksındaki Sarnıç istasyonunda inerek hemen yandan kalkan 808 Cumaovası Aktama – Sarnıç Aktarma hattına binip Menderes ilçe merkezinde inebilirsiniz. Menderes eski son duraktan 500 metrelik bir yürüyüş sonrasında Gümüldür Yolu’na çıkarak otostopa başlayabilirsiniz.

Gümüldür Yolu, Tahtalı Barajı’nı dolanmakla birlikte oldukça rahat ve araç akışının makul olduğu bir yoldur. Bu açıdan Gümüldür, Ürkmez, Özdere’nin batı kesimleri için bu yolu kullanınız. Özdere içinse ileride ayrılan Özdere Yolu’nu kullanabileceğiniz gibi yol koşulları daha iyi olan Gümüldür Yolu’nu kullanarak da Özdere’ye ulaşabilirsiniz.10153221_300100530146015_3982069132156942284_n

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*