İstanbul Otostop Noktaları

Batıdan (Edirne, Tekirdağ)

Bu yönden İstanbul’a girerken, göz önünde bulundurmanız gereken nokta, TIR ve kamyonların akşam saat 17 ilâ 21 arasında kentin girişindeki Mahmutbey otoyol gişelerinden öteye geçmelerine trafik polislerince izin verilmediğidir. Eğer başınıza böyle birşey geldiyse (ya da sürücünüzün sizi İstanbul’un ne tarafında bırakacağından emin değilseniz), bu noktada sürücünüze veda edip araçtan inin. Otoyolun (İstanbul yönüne doğru) sağ tarafındaki yanyola geçin (arada tel örgüler olmasına rağmen bir noktada geniş bir geçiş bırakılmış). O yoldan, sağdaki ilk ya da ikinci sokağa girin (genişçe olan ilk yol, diyelim). O sokakta 200 metre kadar ileride bir otobüs durağı göreceksiniz. Buradan 89M no’lu İETT otobüsleri geçer (“Zeytinburnu Metro” yazar yön tabelasında). Bu otobüsün son durağında (Zeytinburnu), Aksaray-Sultanahmet-Eminönü-Karaköy-Kabataş yönüne giden tramvaylara, Mecidiyeköy-Anadolu Yakası yönüne giden metrobüslere, Taksim yönüne giden 93C no’lu İETT otobüslerine aktarma yapabilirsiniz.

Bahsi geçen otoyola yakın otobüs durağından Topkapı yönüne giden minibüsler de bulabilirsiniz, Topkapı’dan da tramvay ve metrobüse aktarma yapılabilir. Ancak duraktan geçen tüm minibüsler Topkapı’ya gitmez, dikkatli olun.
Şehirden çıkış: Otostop noktaları

Doğu (Ankara istikameti)

En kolay yol otoban gişesi çıkışında mevkilenmektir. Ankara’ya giden arabaların en çok kullandığı iki gişeden birincisi İstanbul Kozyatağı’ndadır, ki burası ana gişe olmakla beraber toplu taşıma aracıyla ulaşım var mıdır bilinmez, ayrıca çok kalabalık ve biraz da kaotiktir. Ben hiç burdan otostop çekmedim. Benim tercih ettiğim gişe Gebze çıkışında bulunan otoban gişesidir. Harem-Gebze minibüsüyle Gebze’ye varılır, son durakta inilir ve buradan otoban gişesinden geçen minibüslere binilir. Otoban gişesinde köprünün ayağında inilir ve gişe çıkışında mevkilenilir. 06 plaka başta olmak üzere, direk Ankara’ya giden bir araba yakalanmaya çalışılır. Yola erken çıkılır, karanlığa kalınmaz. Bu nokta Ankara’ya giden bir araba bulmanın en yüksek ihtimalli yeridir ki ben hiç boş dönmedim. Gişelerden çıkan bütün arabaların görüş alanında olan bir noktada durmak esastır. Gişeden sonraki 10. ilâ 20. metre idealdir. Çok yakın olursa diğer gişeleri kaçırabilirsiniz, uzak kalırsa araba hızlanır ve durma ihtimali düşer. Optimum uzaklık belirlenir. Bol şans.

Takipçimiz Tugay Elbasan tarafından kullanılan diğer bir yol tarifi:

İstanbuldan dogu tarafından cıkıs yapmak ıcın uzuncayır metrobus duragında ınılır. Metro degıl dıger tarafa yurunup merdıvenlerden ınıp gıselerden gectıkten sonra otobus munıbusler kalktıgı taraf degıl sola donup en sondakı genıs olmayan bır yuruye yoluna gırıp 20metre sonra sol tarafta bır elektrık dıregı goruceksınız ona cıkmak ıcın tutamaklar var. ona cıkıp otobana cıkılır ve 500m ılerleyıp ankara sapagına varılır ya orada yada sapagı gectıkten hemen sonra otostop noktası.

Güney (Bursa, İzmir istikameti)

İzmir’e giden arabaların %99’u Eskihisar’dan kalkan ve Topçular’a (Yalova) giden arabalı feribota binerler, dolayısıyla en akıllıca yol Eskihisar’a giderek arabalı feribotun girişinde ya da arabalı feribotla Topçulara geçerek (kişi başı 2.80 TL’dir, ayrıca araç içerisindeki yolculardan ek ücret alınmadığından feribot kuyruğundan bekleyen şoförlerden sizi feribota binene kadar araçlarına almalarını rica edebilirsiniz) feribot çıkışında uygun bi noktada otostop çekmektir. Eskihisar’a ise Gebze tren istasyonundan kalkan Eskihisar minibüsleriyle ulaşılabilir ya da İstanbul-Bostancı köprüsünden otostop çekilebilir.
Batı (Edirne, Tekirdağ, Kırklareli istikameti)

Edirne istikametine gitmek için kullanılabilecek en iyi yol yine otobana çıkmaktır. Bunun için Yenibosna’dan kalkan mavi Silivri otobüslerine binilir ve Eski Sanayi durağında inilir. İETT otobüslerinin aksine nakit ödeme yapılabilmektedir ve yaklaşık 3-4 TL’dir ücret. Ortalama 1,5 saat süren yolculuğun ardından gişelerin bulunduğu yolun altında inilmiş olunur. Bu yola çıkılır ve gişelere kadar 4 km yürünür, yürürken de otostop çekilebilir. Gişelerden sonra da otoban için yaklaşık 400 metre yolunuz olacak. Kolay gelsin.

Başka bir seçenek ise metrobüs kullanarak Tüyap önüne gitmek ve Tüyap’ın önündeki otobüs duraklarıyla benzinlik arasında otostop çekmektir. Duraktan daha geride otostop çekerseniz saatlerce bekleyebilirsiniz ama duraktan sonra daha rahat gözüktüğünüz için alınmanız daha olasıdır. Ayrıca Silivri yoluna çıkmaktan daha ucuzdur.

1 yorum

  1. ıstanbuldan dogu tarafından cıkıs yapmak ıcın uzuncayır metrobus duragında ınılır. Metro degıl dıger tarafa yurunup merdıvenlerden ınıp gıselerden gectıkten sonra otobus munıbusler kalktıgı taraf degıl sola donup en sondakı genıs olmayan bır yuruye yoluna gırıp 20metre sonra sol tarafta bır elektrık dıregı goruceksınız ona cıkmak ıcın tutamaklar var. ona cıkıp otobana cıkılır ve 500m ılerleyıp ankara sapagına varılır ya orada yada sapagı gectıkten hemen sonra otostop noktası.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*