Hakkari Otostop Noktaları

Kuzey (Van, Ankara İstikameti)
Yüksekova, Şemdinli, Esendere, Başkale, Van, Ankara istikametine gitmek için Van Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için şehrin bittiği nokta olan Keklikpınarı’nda şehiriçi servisi çeken dolmuşla veya yaya olarak varabilir ve 3 km boyunca aşağıya yürüyerek Depin mevkisine ulaşarak ve Depin’den itibaren otostopa başlayabilirsiniz.

Yükseova, Şemdinli, Esendere yönü Van Yolu 30. km, Bağışlı mevkisinde Yüksekova Yolu’na ayrılacaktır. Hakkari-Van Yolu’nun Yüksekova ayrımına kadar olan kesimi biraz daha boşken Yüksekova ayrımından itibaren hem coğrafi koşulları düzelmesi hem de asıl trafiğin Esendere-Yüksekova yönünden gelmesi dolayısıyla trafik yoğunlaşmaktadır.

Güney (Şırnak, Ankara İstikameti)
Çukurca, Beytüşşebap, Şırnak, Mardin, Ankara istikametine gitmek için Şırnak Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için şehrin bittiği nokta olan Keklikpınarı’nda şehiriçi servisi çeken dolmuşla veya yaya olarak varabilir ve 3 km boyunca aşağıya yürüyerek Depin mevkisine ulaşarak ve Depin’den itibaren otostopa başlayabilirsiniz.

Çukurca yönü, Şırnak Yolu 30. km’deki Çukurca ayrımından ayrılacaktır. Ankara içinse; Hakkari-Ankara Yolu Şırnak üzerinden kayda değer şekilde daha kısa olduğundan bu seçeneği de ekliyoruz.

Hakkari-Şırnak Yolu Türkiye’nin en az işleyen şehirlerarası yollarından biridir. Yolun Hakkari tarafında 01, 06, 30, 65 plaka; Şırnak tarafındaysa 01, 06, 16, 73 plaka dışında araç görmek oldukça zordur. Ki zaten bu yolda bırakın belirli plakalı aracı bizzat araç görmek zordur. En yoğun saatinde bile ortalama 5 dakikada bir araç geçer. Geceleyin yolu boydan boya geçen araç sayısıysa kimi zaman bir elin parmaklarını aşmaz. Trafik Uludere’den sonra yoğunlaşır, Uludere’den sonra yoğunlaşan trafiği düşününce; Hakkari-Uludere arası trafik yoğunluğu hakkında fikir edinmek çok zor olmasa gerek. Hakkari-Şırnak Yolu’nun dağlar, tepeler üzerinden gitmesi dolayısıyla iki şehir birbirinden aşırı ölçüde kopuktur. Hakkari işlerini Van’la halleder, dünyaya Van’la bağlanır. Yol o kadar boştur ki kimi köylüler arı kovanlarını yolun hemen kenarına dizer, yol kenarında oturur, çocuklar yolda top oynar, kızlar ip atlar, koyun sürüleri ara sıra yolu kapatır. İşte burası böyle bir yoldur. Otostop çekilir mi? Teorik olarak evet, ama Hakkari’den sabah 07.00’de çıkan birinsinin Şırnak’a akşam 19.00’da varacağını söyleyebilirim. Düşünün ki öyle bir yol. Şanlıurfa’dan çıkan bir insan bile Hakkari’ye kısa olan Şırnak-Hakkari Yolu üzerinden değil de 200 km fazla yol yapıp Van üzerinden gidiyorsa bir bildiği var demektir. Bu yol gerçekten efsanedir, manzarası muhteşem ama gidişi çiledir. İddiam o ki Türkiye’de tüm yollar düzelir ama bu yol düzelmez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*