Bayburt Otostop Noktaları

Kuzeybatı (Gümüşhane, Trabzon İstikameti)

Gümüşhane, Trabzon yönüne gitmek için Gümüşhane Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için merkezden 1 km yürüyerek Gümüşhane Yolu’na çıkabileceğiniz gibi Toki-Hastane dolmuşlarına da binebilir ve Gümüşhane Yolu üzerinde dilediğiniz yerden otostopa başlayabilirsiniz.
Güney (Erzurum İstikameti)

Aşkale, Erzurum yönüne gitmek için Erzurum Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Baykent dolmuşlarına binebilir ve Baykent bitiminde Erzurum Yolu’na inerek otostopa başlayabilirsiniz.
Batı (Erzincan, Sivas, Ankara İstikameti)

Demirözü, Köse, Kelkit, Erzincan, Şebinkarahisar, Sivas, Ankara yönüne gitmek için Erzincan Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için merkezden 1 km yürüyerek Gümüşhane Yolu’na çıkabileceğiniz gibi Toki-Hastane dolmuşlarına da binebilir ve Toki önündeki kavşakta inerek Erzincan Yolu üzerinde dilediğiniz yerden otostopa başlayabilirsiniz.

Her ne kadar Erzincan, Sivas, Ankara istikameti için bu yol en kısa yol olsa da diğer güzergahları seçmeniz yararlı olacaktır. Çünkü işbu yol otostop için gerekli olandan daha düşük bir işlekliğe sahiptir, oldukça çok zaman kaybetmenize neden olacaktır. Erzincan ve Sivas’a gidişlerde Güney istikametine ilişkin yönergeleri uygulayıp Aşkale üzerinden gitmeniz mesafenizi uzatsa da süre açısından daha yararlı olabilecektir. Ankara’ya gidişlerdeyse dilerseniz Aşkale-Erzican-Sivas üzeri dilerseniz de Gümüşhane-Giresun üzeri güzergah uygulanabilir niteliktedir.
Kuzeydoğu (İspir İstikameti)

Pazaryolu, İspir, Çaykara, Rize istikametine gitmek için İspir Yolu’na çıkmanız gerekmektedir. Bunun için Kaleardı dolmuşlarına binebilir ve İspir Yolu’nun ileri mevkisinden itibaren otostopa başlayabilirsiniz.

Bayburt-İspir Yolu oldukça az işleyen bir yoldur. Hatta İspir Yolu’ndan biraz ileride ayrılan Bayburt-Çaykara-Of Yolu’nun işlekliği Bayburt-İspir Yolu’na göre daha da düşüktür. Her iki yolun da otostop için her hangi bir elverişliliği yoktur. Bu nedenle işbu güzergahları çok zorunlu kalmadıkça kullanmanızı önermiyoruz. Rize yönüne gidişlerde Kuzeybatı istikametine ilişkin yönergeleri uygulayarak Gümüşhane-Trabzon üzerinden otostop yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*