Tekirdağ Otostop Noktaları

Tekirdağ kentini bir çevreyolu sarmalar. Aşağıda tavsiye edilen otostop noktalarının tümü bu çevreyolunun ana karayoluna tekrar bağlandığı noktalarda seçilmiştir, dolayısıyla hem çevreyolundan geçen hem de kent merkezi kaynaklı trafiği kaçırmamış olursunuz. Tüm noktaların işlerliği tecrübeyle sabittir.

Doğu istikameti (Çorlu, Marmara Ereğlisi, İstanbul)
Şehir merkezindeki duraklarda (Rüstem Paşa Camii önü) duran 2 ya da 11 no’lu lacivert renkli özel halk otobüslerine ya da şehir merkezinden kalkan ‘Değirmenaltı’ yönüne giden açık sarı renkli minibüslere binerek şehir merkezinin 9 km doğusundaki Değirmenaltı Mevkii’ne gidin. Burada, “Maxi” adlı alışveriş merkezinin önündeki durakta inip karayolunun İstanbul yönündeki çamlığa doğru ilerleyin ve emniyet şeridinin yeterince geniş olduğu bir noktada otostopa başlayın. Bahsi geçen noktada Haziran 2011 itibariyle bir yol çalışması olduğundan, tüm araçlar yavaşlayarak geçerler ve bu otostop şansınızı arttırır (ki burası yol çalışması olmadığı zamanlarda bile en fazla 10-15 dakikalık bekleme süresi olan bir noktadır).

Eğer toplu taşıma kullanmak istemiyorsanız, bahsi geçen noktaya şehir merkezinden yürüyerek gitmek 1 saat ilâ 2 saat arası bir süre tutmaktadır. Yürümek istemiyorsanız sahilde Barış ve Özgürlük Parkı girişinde otostop çekebilirsiniz. Öğrencilerin otostop noktasıdır en fazla yarım saatte bir araç durur.

Kuzey istikameti (Muratlı, Edirne)
Şehir merkezindeki duraklarda (Vilayet önü) duran 10 no’lu lacivert renkli özel halk otobüslerine binin. Bu otobüs sizi Muratlı Caddesi’nden yokuş yukarı götürecek ve yaklaşık 15 dakika içinde bir köprülü kavşakta çevreyolunun altından geçerek ilerleyecektir. Çevreyolu köprülü kavşağını geçtikten az sonra, otobüs sağa, Göçmen Konutları’na giden dar bir yola sapacaktır. Bu dar yolun ana yoldan ayrıldığı köşedeki durakta inin ve az ileride otostopa başlayın. En fazla 5-10 dakika içinde bir araç durduracaksınız.

Eğer toplu taşıma kullanmak istemiyorsanız, bahsi geçen noktaya şehir merkezinden yürüyerek gitmek 45 dakika kadar bir süre tutmaktadır.

Batı istikameti (Malkara, Keşan, İpsala, Yunanistan, Gelibolu, Çanakkale)
Şehir merkezindeki duraklarda (Vilayet önü) duran 1 no’lu lacivert renkli özel halk otobüslerine ya da şehir merkezinden kalkan ‘Altınova’ya giden koyu sarı renkli minibüslere binin. Bu araçlar, yaklaşık 10 dakika sonra ana yoldan bir köprülü kavşakta ayrılacaklardır. Bu noktada araçtan inin ve ana yolu takip ederek emniyet şeridinin yeterince genişlediği bir noktada otostopa başlayın. Bu nokta, bu istikametteki en iyi otostop noktası olmasına rağmen tuhaf bir biçimde Trakya’daki en uzun beklemeli noktalardan biridir—2 saate kadar beklemeyi göze alın ve yılmayın, eninde sonunda birileri duracaktır!

Eğer toplu taşıma kullanmak istemiyorsanız, bahsi geçen noktaya şehir merkezinden yürüyerek gitmek 45 dakika kadar bir süre tutmaktadır.WikiPedia:tr:Tekirdağ (merkez)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*