Schengen Vizesi Başvurularında Parmak İzi

Schengen Vizesi Başvurularında Parmak İzi Alınması Uygulamasına Başlanması Hakkında Duyuru, 17 Eylül 2014

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan duyuruda, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi vatandaşlarımızdan da parmak izi alınmaya başlanacağı bildirilmiştir.

Bu bağlamda, Ekim 2011’den bu yana ve son olarak Mayıs 2014’te Orta ve Kuzey Amerika, Karayipler ve Avustralya’da olmak üzere, dünya çapında kademeli olarak tesis edilen Vize Bilgi Sistemi’nin 25 Eylül 2014’ten itibaren Türkiye’de ve Batı Balkanlar’da da devreye sokulacağı ifade edilmektedir.

Sözkonusu uygulamadan;

  • 12 yaş altı çocukların,
  • Parmak izi alınması imkansız olan fiziki engellilerin,
  • Schengen ülkesinin davetlisi resmi heyet üyelerinin muaf tutulacakları belirtilmektedir.

Alınan parmak izi bilgilerinin 5 yıl süreyle geçerli olacağı bildirilmektedir.

VBS uygulaması hakkında Türkiye’deki AB Delegasyonu web sitesinde yer alan bilgilendirme metnine http://www.avrupa.info.tr/tr/bilgi-kaynaklari/haber-arsivi/news-single-view/article/schengen-vize-bilgi-sistemi-tuerkiyede-devreye-giriyor.html adresinden ulaşabilirsiniz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ALINTI:”http://www.mfa.gov.tr/schengen-vizesi-basvurularinda-parmak-izi-alinmasi-uygulamasina-baslanmasi-hakkinda-duyuru.tr.mfa”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*