Otostopta güvenlik

Otostop genellikle oldukça güvenlidir. En sık karşılaşılan güvensizlik hissi, çoğunlukla sürücünün araç sürüş tarzıyla ilgilidir.

 

Yol Güvenliği

 

Yolun güvenli kısmında, araçların geçtiği kısımdan olabildiğince uzaktaki kısmında, yani emniyet şeridinin mümkünse asfaltlanmamış, çakıl taşlı kesiminde beklediğinizden emin olmalısınız. Sürücülerce yeterli bir mesafeden (100 metre ve üstü idealdir) görülebilir olduğunuzda emin olun, çünkü bu sürücülere, 1) sizi alıp almamayı kararlaştırmalarına ve 2) yolun kenarında güvenle durmalarına yetecek kadar zaman tanıyacaktır. Uzaktan rahatlıkla seçilebilen giysiler giyin, tabi aynı kural yol kenarlarında yürürken de geçerli!

Bazen, özellikle geceleri (ama başkaca zamanlarda da), sürücüler yorgun ve uykulu olduklarından—ama yine de varış noktalarına zamanından varmaları gerektiğinde—bir otostopçu alacaklardır. Durumun bu olduğunu düşünüyorsanız, asla birilerinin arabasında uykuya dalmayın. Konuşacak bir konu bulamasanız da, tetikte durun. Eğer, sürücü ehliyetiniz varsa, bu durumu sürücünüze ufaktan çaktırabilirsiniz. Bazı durumlarda, arabayı sürmenize izin vermekten mutluluk duyarlar.

Otostopçu kendini yol güvenliğinin bir ajanı varsaymalıdır. Şimdiye dek, otostopçunun yol güvenliği üzerindeki etkisi üstüne tek bir araştırma yapılmıştır ve görünen o ki, otostopçuların negatif bir etkileri yoktur, bilâkis pozitif etkileri olabilir. Çıkarılacak sonuç, otostopçu güvenliğe dikkat etmeli ve özellikle geceleri görülebilir olmalıdır.

http://hitchwiki.org/DSCF3178

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*