Kübaya Gidip Gelmemek İçin Sebebler

Küba’ya yerleşip Türkiye’yi özlememek için 13 sebep

Hep deriz ya “Çekip gideceğim bir gün buralardan” diye… Gidemeyiz bir türlü. Neden? Çünkü Türkiye gibi bir memleket bulmak zor. Tamam bazı durumlar can sıkıyor olabilir ancak havası, suyu, yemekleri, insanı… Eşi benzeri zor bulunur bir memleket. Belki de gidecek bir yer olmadığı için gidemiyoruz bu cennet vatandan. Ama gitmekten başka çaresi kalmayanlar için de adres yok değil. İşte gittiğinizde Türkiye’yi özlemeyeceğiniz memleket Küba!

1. Klasik araba cenneti

Klasik arabaları seviyorsanız ki sevmediğini beyan eden bir vatandaşımızı henüz tarih yazmamıştır. Küba tam bir klasik araba cenneti, gidin yerleşin kurtulun her gün çıkan yeni modellerden. Klasik candır.

2. Sanırsın Anadolu’nun bağrı


İnsanlarıyla da Küba, adeta bir Değirmencik adeta bir Kırıkhan sanırsın Anadolu’nun bir beldesi. Sıcakkanlı, misafirperver, dost canlısı pamuk şeker gibi vatandaşlar. Küba’ya yerleşince sanki hiç Türkiye’den ayrılmamış gibi hissedeceksiniz.

3. Sokaklarına kurban Havana


Havana sokakları da size hiç yabancı gelmeyecek. O binalar, o sokakların atmosferi, o doku, o koku… Havana sokaklarını turlarken, eski bir İstanbul mahallesinden geçmiş gibi hissedeceğiniz kesin. Bu hissiyatı hayatınız boyunca yaşamak için Küba doğru adres.

4. Yemek kültürü

Tamam Anadolu mutfağıyla asla bir olamaz ama alışkanlıklar açısından sizi sudan çıkmış balığa çevirmeyecektir Küba. Onlar da etin yanına pilav, hatta pilavın üstüne fasulye koyuyorlar. Çorbaya ekmek bile bandıkları oluyor, öyle bizden öyle içimizden bir yeme içme kültürüne sahipler.

5. Musiki

Şimdi biz tabii Türkiye’de nasıl bir sosyal hayatımız olursa olsun arada bir fasıldır, sıra gecesidir, kadınlar matinesidir yapmazsak rahat edemeyiz. Küba’da haliyle bir tatlı huzur almaya Kalamış’tan gelmek mümkün değil. Bir Dede Efendi, bir Zeki Müren bulmak zor. Ama Buena Vista Social Club var, tadından yenmez. Kurun sofrayı geçin karşılarına oturun dinleyin. Kah ağlayın, kah alkış tutun. Maksat muhabbet olsun…

6. Mesirelik alanda mangal keyfi


Bizim memleketin insanı öyle yılın 365 günü sofra başında dirsek çürütmez. Havalar güzelleşti mi, iner çayıra çimene yakar mangalını, koyar karpuzunu dereye vurur patlatır çalar oynatır. Küba’ya gittiğinizde bu keyiften mahrum kalacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bir Sancti Spiritus var, aklınız almaz. Sanırsın Adana Taşköprü mübarek… Al götür mangalı kur oraya, ağaca bir salıncak, dereye kavunu karpuzu indir. Keyfinize diyecek olmaz. Ha Kübalılar buna hazır mıdır buna bilinmez, ama biz hazırız!

7. Okumuş memleketin hali başka


“Cahilden cüheladan yıldım” diyorsanız, Küba derdinize derman bir memleket. Küba’da okuma yazma bilen kişi sayısı nüfusun %99.8’ini oluşturuyor! Dünyada bu konuda birinciler. Öyle ki ellerinde kalemle kitapla eyleme bile çıkıyorlar. Öyle bir eğitim sistemi, öyle bir okuma aşkı var Kübalalırda!

8. Sağlık bedava

Öyle sigortalı, sigortasız ayrımı yok. Efendime söyleyeyim şu kadarını sigorta karşılıyor, bu kadarını siz ateş edeceksiniz gibi beklentiler yok. Küba’da sağlık sistemi kökten çözülmüş, bedava yapılmış tüm hizmetler. Küba’da her 220 kişiye bir doktor atanmış ve ameliyat dahil her türlü operasyonu yapıyorlar.

9. Eğitim de bedava

Tamam okul üniformaları izci kampını andırıyor olabilir ama bedava eğitim hizmeti sunuluyor Küba’da. Parayla mezun olmak diye bir şey yok, herkesi devlet okutuyor ve okuyan çalışıp kazanıyor. “Beleşse kalitesizdir o” demeyin UNESCO , Küba’nın eğitim sistemini dünyada 16. sırada görüyor. Aynı listede ABD 25. sırada, siz düşünün Türkiye kim bilir kaçıncı sırada!

10. Kadın faktörü


Kübalı kadınlar dünyanın en şanslı kadınları diyebiliriz. Ülkemizde kadın olmak, cinayetler ve baskılar sebebiyle yıldırıcı bir hal almışken, Küba’da kadınlar parlamentonun %43’ünü oluşturuyor. Bu parlamento mis gibi parfüm kokuyor demek değil! Bu kadın haklarının Küba’da maksimum seviyede önemsendiği anlamına geliyor. Küba’daki kadın ağırlıklı parlamento dünyada bu alanda 4. sırada ilk üçte batılı ülkelerden sadece İsveç var!

11. Evsiz yok!


Her ülkede sokaklarda yaşayan, yatan birilerini görmek mümkün. Türkiye’de bu durum giderek vahim bir hale gelirken Küba’da sokakta sadece sokak hayvanları kalıyor ve devlet bu sokak hayvanlarının tüm bakımlarını üstleniyor! ABD’de 600.000 insan sokakta yaşıyor varın siz düşünün ülkedeki huzuru refahı!

12. İnsan ihracatı!


Biz daha elimizdeki bulguru, baklayı satacak ülke araya duralım Küba zerzavatı bırakmış insan ihraç ediyor! Özellikle Kübalı doktorlar dünyanın dört bir tarafında tam 77 ülkede çalışıyorlar. Küba’nın sırf sağlık alanında dünyaya ihraç ettiği 100.000’e yakın insanı var!

13. Spor


Sportif başarısı olan bir ülke arıyorsanız Küba doğru adres. Tamam belki bir İstanbul derbisi izleyemezsiniz, Avrupa takımlarıyla mücadele şansınız daha az olur ama maksat sporsa, sporun her dalında başarılı bir ülke Küba. Yaz olimpiyatlarında Türkiye’nin şu ana kadar iki katından fazla altın madalya topladıklarını düşünecek olursak, Küba’da en azından olimpiyat oyunlarını izlerken yaşayacağınız coşkuya bile değer!

Bonus: Gülün dikeni


Bu maddelerden sonra hemen bavulunuzu toplamaya başlamayın. Çünkü efendim bakınız Küba’da ortalama maaşlar 25 dolar civarında, ha bu size yetiyor mu? Yetiyor yani açlıktan ölmüyorsunuz. Ki zaten bu 25 doları harcayacak yer de yok çünkü memlekette doğru düzgün mağaza da yok. Öyle gideyim de filanca alışveriş merkezinde fink atayım diyorsanız, anca gidersiniz… Bir de şu var ki Küba önümüzdeki yıllarda kapitalizm eksenine kayacakmış gibi bir izlenim veriyor. Fidel Castro’dan sonra bozdu diyorlar Küba için…

Sayfaya gitmek için tıklayın: http://www.radikal.com.tr/radikalist/kubaya_yerlesip_turkiyeyi_ozlememek_icin_13_sebep-1215019

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*